sobota, 17 grudnia 2011

ZEBRANIE - PRZYPOMINAJKA

Już we wtorek emocjonujące spotkanie, w trakcie którego poruszymy jakże istotne tematy w życiu każdego człowieka - pieniądze, ciasteczka, kariera młodego slawisty :-). Sala 11, pod zacnym patronatem świętych Cyryla i Metodego, ugości nas w swoich progach. Zapraszamy!

poniedziałek, 12 grudnia 2011

Szkolenie z pisania wniosków

We wtorek 20.12 o godzinie 18:15 zapraszamy na szkolenie z pisania wniosków o dofinansowanie. Jeśli macie ciekawe pomysły, a bogatych krewnych jak na lekarstwo, to spotkanie jest dla Was! Na bieżąco będziemy informować o szczegółach na naszym facebooku: http://facebook.com/kns.uw. Zapraszamy przy okazji do "polubienia" nas :-).

poniedziałek, 7 listopada 2011

UWAGA, ZEBRANIE!

W ten czwartek (10.11) o 17:00 zapraszamy wszystkich chętnych na pierwsze w nowym semestrze zebranie Koła. Punkt zborny pod tablicą na pierwszym piętrze w ISZiP :) Do zobaczenia!

niedziela, 2 października 2011

KIERMASZ KSERÓWEK

Z poprzednich lat zostały Ci kilogramy niepotrzebnych już tekstów?

ZAMIAST JE WYRZUCAĆ, PODZIEL SIĘ Z MŁODSZYMI ROCZNIKAMI I PRZY OKAZJI URATUJ PARĘ DRZEW!
Jeśli kserówki mogą się jeszcze komuś przydać, zostaw je w kartonie pod tablicą Koła Naukowego Slawistów na pierwszym piętrze ISZiP.

Tekst zepnij spinaczem, zszywką, albo włóż w koszulkę i dołącz do niego metryczkę (tytuł, autora i przedmiot, na jakim artykuł był omawiany), tak, by każdy mógł łatwo znaleźć interesujące go materiały.

Jeśli akcja spotka się z Waszym zainteresowaniem, listę dostępnych tekstów będziemy aktualizować i umieszczać na facebooku KNS.

(zbiórkę zaczynamy we wtorek, 4.10)

czwartek, 22 września 2011

Kilka słów wyjaśnienia...

W imieniu całego KNS UW serdecznie przepraszamy za brak kontaktu z Kołem przez ostatnie 2 miesiące. Nasze milczenie wynikło z różnych przyczyn - zarówno naszych niedopilnowań i wakacyjnego rozprężenia, jak i z powodów niezależnych od nas - zdrowotnych, organizacyjnych i technicznych (zmiana serwera skrzynki pocztowej). Przepraszamy serdecznie zwłaszcza osoby, którym nie odpisaliśmy na maile, lub zrobiliśmy to z dużym opóźnieniem. Prosimy o wyrozumiałość i obiecujemy, że od początku nowego roku akademickiego weźmiemy się do działania z nowymi siłami, zaczynając od zamknięcia rozpoczętych projektów - przede wszystkim druku tomu pokonferencyjnego.

Zarząd KNS UW

Tymczasem zapraszamy na facebookowy profil KNS UW, który doczekał się nowego, krótszego adresu :)

DEMOLUDY już za miesiąc!

...i to niecały! 17-22 października w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza odbędzie się V edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Demoludy". Choć w tym roku reprezentacja krajów słowiańskich nie jest tak silna jak w czesko-słowackiej edycji ubiegłorocznej, warto zapoznać się z programem, w którym tym razem znalazły się przedstawienia węgierskie, rumuńskie, czeskie i polskie. Poza tym czytania performatywne (sztuki z Rumunii, Węgier i Słowacji), koncerty (Czechy, Rumunia, Węgry), panele i festiwalowe wieczory w pubie. No i warszawscy bohemiści w roli tłumaczy-wolontariuszy :) Zapraszamy serdecznie i - do zobaczenia!

poniedziałek, 16 maja 2011

Seminarium dziennikarskie o Bałkanach

Mamy coś! Tym razem coś o Bałkanach. Fundacja im. Konrada Adenauera i Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy "Polis" przygotowują i zapraszają na bezpłatne seminarium dotyczące roli mediów w procesie rozszerzenia Unii Europejskiej o Bałkany Zachodnie. Kiedy? 20.05, od 10:30 do 16:00, ul. Dąbrowskiego 56. ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA. Multum atrakcji! Osoby zainteresowane prosimy o jak najszybszy kontakt.

m.podlasin@student.uw.edu.pl lub slawistyka.kn@uw.edu.pl

czwartek, 5 maja 2011

Co po kulturoznawstwie? - vol. II

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Co po kulturoznawstwie?", które odbędzie się 12 maja u nas w Instytucie, sala 4, o 15:00! Naszymi gośćmi będą pan Aleksander Kaczorowski, tłumacz, dziennikarz, i - co może najważniejsze - absolwent warszawskiej slawistyki oraz pani dr Elżbieta Kaczmarska z ISZiP.

Tak, to nie była jednorazowa inicjatywa ;)

wtorek, 26 kwietnia 2011

Miasteczko Akademickie UW

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o aktualnej działalności KNS UW albo posłuchać o zrealizowanych dotąd projektach, szukaj naszego stoiska na Wielkim Miasteczku Akademickim UW na Krakowskim Przedmieściu 6 maja od 11:00 do 17:00. Serdecznie zapraszamy!

czwartek, 14 kwietnia 2011

Koncert zespołu Eliščin Band!

Już 14 maja w warszawskim klubie Progresja odbędzie się koncert zespołu Eliščin Band! Z przyjemnością informujemy, że studenci naszego instytutu będą mieli możliwość zakupienia w dniu konertu biletów w promocyjnej cenie 15 zł. Jedyny warunek to przyniesienie indeksu (jako, że to jedyny dokument z wpisaną informacją o jednostce). Otwarcie bram : g. 18, start koncertu : 19. Więcej informacji pod linkiem http://www.progresja.com/wydarzenia.php?id=232

ZAPRASZAMY!!!

poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Zebranie

Jutro o godzinie 18.15 można wstąpić w szeregi Koła drogą oficjalną, czyli na spotkaniu. Chcesz realizować projekt i potrzebujesz wsparcia Koła? Chcesz wesprzeć Koło? Ależ nie ma najmniejszego problemu! Czekamy na Ciebie :-). Spotykamy się w okolicach gazetki, żeby tradycji stało się zadość.

poniedziałek, 4 kwietnia 2011

FOTORELACJA Z KONFERENCJI

Mimo, że pierwszy dzień konferencji przypadł na Prima Aprilis, los nie spłatał nam kawału. Drzwi do sali nie zacięły się, mikrofony działały, nawet problematyczny zazwyczaj związek komputera z rzutnikiem tym razem nie był zbyt skomplikowany. Konferencję rozpoczęły tradycyjne powitania, profesor Joanna Goszczyńska zaznaczyła również, że chciałaby traktować obrady jako swego rodzaju hołd złożony pamięci Vladimíra Macury – czeskiego literaturoznawcy, pisarza i tłumacza, wieloletniego dyrektora Instytutu Literatury Czeskiej Akademii Nauk w Pradze. Wykład inauguracyjny wygłosił profesor Pavel Janoušek, przyjaciel i współpracownik Macury. Mówił o tym, jakie mistyfikacje obaj wcielili w życie. O niektórych z nich możecie poczytać w książkach, które pan profesor podarował bibliotece Instytutu – zapewne już niedługo będą dostępne!

Później nadszedł czas na referaty. Pierwszy blok okazał się najbardziej primaaprilisowy – jeden z prelegentów nie dotarł na swój referat. Na szczęście pozostałe okazały się na tyle interesujące, że nie zauważono braku bardzo dotkliwie. Podobna sytuacja zaistniała drugiego dnia – i tym razem jednak prelegenci potrafili zainteresować słuchaczy na tyle, że nie doszło do poważnych rozruchów. Dowiedzieliśmy się zatem, jak skłonić bohemistę, by odkrył w sobie odwieczną fascynację kulturą japońską, jak zostać prorokiem w Internecie, kogo ma na myśli Mariusz Szczygieł, kiedy pisze o Czechach, dlaczego wieszcz nie może świntuszyć, czym skutkuje wysyłanie kolegów na pocztę, jak skorzystać na udawaniu młodej Wietnamki, jak zamordować poetę, który nigdy nie istniał, dlaczego należy uważać na mężczyzn z ogromnymi parasolami i wiele, wiele więcej.

Zapraszamy na krótką fotorelację z przebiegu konferencji.

Prof. Janoušek ze swoim tłumaczem. Nawet Julius Fučík nie potrafił zepsuć tego wykładu.


Blok „medialne mistyfikacje”, prelegentka Monika Grzelak (UW) i zasłuchani moderatorzy.



Blok „Polityka i reportaż w służbie mistyfikacji”. U mikrofonu Katarzyna Sołtan (Usz), obok Agata Biernat (UMK).



A w tak zwanej przerwie na kawę…



Referat bez bloku, ale zdjęcie mówi samo za siebie. O tym, ile kilogramów w plecaku nosił tajemniczy białogwardzista mówił Maciej Mętrak (UW).



Pierwszy blok drugiego dnia konferencji zadawał pytanie „Kim jest Lan Pham Thi?”. Próbowały na to odpowiedzieć Zofia Bałdyga (UW) i Natalia Palich (UJ).



A po kolejnej zapowiedzi...



...dr Ignacy Doliński nasłuchuje „Słowa o Koście Burewiju”, głoszonego przez Martę Kacwin (UJ).


O Jiřím Karásku ze Lvovic opowiada Ctirad Sedlák-Prošek (Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu), a słuchają prof. Pavel Janoušek i Maciej Podlasin.



Ostatni blok: południowosłowiański – Magdalena Maks (UŚ) o „Buick Rivera” Miljenka Jergovicia.



A na koniec jeszcze pan profesor Janoušek z kwiatami od wdzięcznych slawistów :-).

czwartek, 31 marca 2011

W przerwie obiadowej

Chcielibyśmy polecić wszystkim uczestnikom konferencji kilka miejsc w pobliżu uniwersytetu, w których za niewielkie pieniądze można coś dobrego zjeść. Z miejsc znajdujących się na kampusie do najczęściej odwiedzanych należą Bufet w Starym Buwie, Afrezja na wydziale Orientalistyki. Polecamy również Bufet na wydziale Politologii, który znajduje się na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Nowego Światu, 5 minut od kampusu. Na pewno najtaniej będzie w barze mlecznym Mleczarnia przy al. Jerozolimskich, 3 przystanki od Uniwersytetu (autobus 175 w kierunku Lotnisko Chopina). Wegetarianom proponujemy na obiad udać się do Vegabaru, który jest na ulicy Oboźnej, blisko kampusu głównego UW. Tym, którzy są przyzwyczajeni do restauracji sieciowych, polecamy KFC (ponieważ jest najbliżej Uniwersytetu, również na ulicy Oboźnej, na przeciwko pomnika Mikołaja Kopernika).

Poza tym chcielibyśmy polecić kilka klubokawiarni. Do najchętniej odwiedzanych należą Kafka (ul. Oboźna), Grawitacja i Tarabuk (obie przy ulicy Browarnej).

środa, 30 marca 2011

Konferencja - kiermasz książek

Równolegle z konferencją „Mistyfikacja (...)”, w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich prowadzona będzie (po specjalnych, promocyjnych cenach) sprzedaż książek wydawanych przez Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej UW. Serdecznie zapraszamy!

poniedziałek, 28 marca 2011

MIEJSCE KONFERENCJI - JAK DOTRZEĆ?

Konferencja zbliża się wielkimi krokami, więc zachęcamy do zapoznania się z mapą oraz możliwościami dojazdu na miejsce.

Miejsce: sala balowa Pałacu Tyszkiewiczów, kampus Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 26/28). Zachęcamy do zapoznania się z dokładną mapą kampusu na stronie UW: http://uw.edu.pl/strony/map1/zoom1.html. Miejsce naszej konferencji znajdą Państwo na mapie pod numerem 19 - najprościej jest dotrzeć tam albo bramą główną i skręcić w lewo przed kioskiem, albo bramą od strony kościoła ss. wizytek.

Na kampus z Dw. Centralnego najprościej dotrzeć autobusem 102 (przystanek: Uniwersytet) albo autobusem 175 (przystanek: Uniwersytet). Oba autobusy kursują często, trzeba jednak pamiętać, że odjeżdżają z dwóch różnych przystanków. Po szczegóły zapraszamy na stronę: http://warszawa.jakdojade.pl/ (w miejsce "z" należy wpisać "Dw. Centralny", "do" - "Uniwersytet").

Z Dw. Zachodniego najprościej jest dotrzeć do Dw. Centralnego (linie 127, 130, 158), a później wg powyższych wskazówek. Z Dw. Wschodniego - tramwajem linii 13 do Pl. Zamkowego (przystanek: Stare Miasto) i stamtąd jakimkolwiek autobusem odjeżdżającym z przystanku Krakowskie Przedmieście (trzeba udać się po schodach na górę, żeby dojść do Krakowskiego Przedmieścia).

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o komentarze.

środa, 23 marca 2011

Program konferencji

PIĄTEK, 1 IV 2011

9:30-9:40 powitanie uczestników
  • 9:40-10:40 wykład inauguracyjny: prof. Pavel Janoušek (Ústav pro českou literaturu AV ČR)
  • 10:40-11:40 blok I: Jedyny polski akcent w twórczości Hemingwaya, czyli medialne mistyfikacje:
10:40-11:00 Daniel Brzeszcz (Uniwersytet Warszawski): Chwat Batuta albo największa polska wikimistyfikacja
11:00-11:20 Monika Grzelak (Uniwersytet Warszawski): Internetowa legenda miejska jako forma mistyfikacji politycznej
11:20-11:40 dyskusja
11:40-12:00 przerwa na kawę
  • 12:00-13:20 blok II: Trup w szafie? Polityka i reportaż jako narzędzia mistyfikacji:
 12:00-12:20 Agata Biernat (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu): „Račak” – pomiędzy mitem a prawdą
12:20-12:40 Katarzyna Sołtan (Uniwersytet Szczeciński): Między Batą a Černým. Czeska gra w reportażach Mariusza Szczygła
12:40-13:00 Karolina Ćwiek (Uniwersytet Warszawski): Śmiejące się bestie? Obraz Czechów w polskiej publicystyce a kwestia odsunu
13:00-13:20 dyskusja
  • 13:20-14:30 przerwa obiadowa
  • 14:30-15:10 Mistyfikacje słowiańskie:
 14:30-14:50 Maciej Mętrak (Uniwersytet Warszawski): Patrioci, hochsztaplerzy, neopoganie: długie życie słowiańskich fałszerstw archeologicznych
14:50-15:10 dyskusja
15:10-15:30 przerwa na kawę
  • 15:20-16:40 blok III: Cierpienia moje i męki serdeczne, czyli polskie mistyfikacje:
15:30-15:50 Marta Dudkowska (Uniwersytet Wrocławski): Młoda aktorka przerywa milczenie - czyli sprawa powieści „Jestem jaka jestem” Stanisława Dygata
15:50-16:10 Aneta Korycińska (Uniwersytet Warszawski): Romantyczne mistyfikacje literackie: Mickiewicz – Słowacki – Krasiński
16:10-16:30 dyskusja
  • 16:30-16:40 zakończenie pierwszego dnia konferencji

SOBOTA, 2 IV 2011

  • 10:00-10:10 powitanie uczestników
  • 10:10-11:10 blok IV: Kim jest Lan Pham Thi?
10:10-10:30 Natalia Palich (Uniwersytet Jagielloński): Kim jest autor w powieści-mistyfikacji „Bílej kůň, žlutej drak”?
10:30-10:50 Zofia Bałdyga (Uniwersytet Warszawski): „Bílej kůň, žlutej drak”. Społeczne funkcje mistyfikacji literackiej dziś
10:50-11:10 dyskusja
11:10-11:30 przerwa na kawę
  • 11:30-12:50 blok V: Przygody siostry Pelagii, czyli mistyfikacja na Wschodzie:
11:30-11:50 Maria Yashina (Uniwersytet Moskiewski im. M.W. Łomonosowa): Rola mistyfikacji w powstaniu nazw precedensowych
11:50-12:10 Olga Letka-Spychała (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie): Twórczość Borisa Akunina. Historia pewnej mistyfikacji
12:10-12:30 Marta Kacwin (Uniwersytet Jagielloński): Parodia siebie, parodia świata – słowo o Koście Burewiju
12:30-12:50 dyskusja
  • 12:50-13:20 Mistyfikacja w czeskim wydaniu: 
12:50-13:10 Ctirad Sedlák-Prošek (Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu): Příběhy usilovně vylhávané. Dvojí mystifikace v próze Jiřího Karáska ze Lvovic
13:10-13:30 dyskusja
  • 13:30-14:30 przerwa obiadowa
  • 14:30-15:30 blok VI: Wiecie, dlaczego Pele był największym piłkarzem na świecie? Czyli zmistyfikowane Południe:
14:30-14:50 Magdalena Maks (Uniwersytet Śląski w Katowicach): Maski w powieści „Buick rivera” Miljenka Jergovicia
14:50-15:10 Patrycja Chajęcka (Uniwersytet Warszawski): Między prawdą a zmyśleniem – Borislava Pekicia gry z tradycją
15:10-15:30 dyskusja
  • 15:30-16:00 zakończenie konferencji

środa, 16 marca 2011

Patronat honorowy

Z radością informujemy, że do grona instytucji patronujących konferencji „Mistyfikacja w kulturach, literaturach i językach krajów słowiańskich” dołączył z dniem 10 marca Konsulat Republiki Słowenii.

http://www.konsulat-slowenia.pl/

piątek, 11 marca 2011

KONFERENCJA

Bardzo przepraszamy za niedotrzymanie wczorajszego terminu ogłoszenia programu konferencji. Powód jest prozaiczny - złośliwość rzeczy martwych. Dwa popsute komputery skutecznie utrudniły sprawy organizacyjne. Ale jak widać po nowych postach, sytuację udało się opanować. Szczegółowy program umieścimy jak najszybciej się da, a orientacyjny podajemy już dziś. Chodzi przede wszystkim o przyporządkowanie referentów do dni, bo to jest najważniejsze przy planowaniu przyjazdu. Staraliśmy się osoby dojeżdżające spoza Warszawy umieścić w programie na sobotę. Dokładne godziny mogą ulec (i zapewne częściowo ulegną) zmianie.

Piątek, 1 kwietnia 2011
  • 9:30 powitanie uczestników i wykład inauguracyjny; referat poza blokiem: Maciej Mętrak
  • 10:50-11:50 blok I: Daniel Brzeszcz, Monika Grzelak
  • 12:00-13:20 blok II: Agata Biernat, Katarzyna Sołtan, Karolina Ćwiek
  • 13:20-14:30 przerwa obiadowa
  • 14:30-15:30 gościnny wykład prof. Pavla Janouška
  • 15:40-16:40 blok III: Marta Dudkowska, Aneta Korycińska
  • 16:50 zakończenie pierwszego dnia konferencji
Sobota, 2.04.2011
  • 10:00 powitanie
  • 10:10-11:10 blok IV: Natalia Palich, Zofia Bałdyga
  • 11:20-12:40 blok V: Maria Yashina, Olga Letka-Spychała, Marta Kacwin
  • 12:40-13:00 referat poza blokiem: Ctirad Sedlák-Prošek
  • 13:10-14:10 przerwa obiadowa
  • 14:10-15:10 blok VI: Magdalena Maks, Patrycja Chajęcka
  • 15:10-15:30 zakończenie

Referentów prosimy o zgłaszanie ewentualnych uwag.

Kosmetyczne zmiany

Jak nietrudno zauważyć, nasz blog ma od kilku dni nowy nagłówek. Jako jego autor, zobowiązany jestem napisać kilka słów objaśnienia. W założeniu chodziło o obrazek prosty w formie i ogólnosłowiański  w treści (a więc nie flagi, godła państwowe czy ojcowie któregokolwiek narodu). Stąd szukanie inspiracji w czasach, gdy można jeszcze mówić o wspólnych (do pewnego stopnia) dziejach wszystkich Słowian - wczesnym średniowieczu. Poza tym, przedromańska sztuka jest po prostu atrakcyjna dla rysującego :-). Patrząc od lewej, stronę prasłowiańską dumnie reprezentują: płaskorzeźba Świętowita z Altenkirchen, postać ze strony B posągu Światowida ze Zbrucza i figurka brązowa ze Świecia nad Odrą. Czasy chrześcijańskie to z kolei wielkomorawski orant z okucia pasa z Mikulčic i płaskorzeźba sokolnika ze Starého Města.

Przy okazji niewielkiej zmianie uległo też logo KNS UW. Projekt, zapisany w statucie koła, pozostał taki sam (lipa w okręgu plus napis), ale zamiast kiepskiej jakości jotpega mamy wreszcie zdecydowanie bardziej estetyczną grafikę wektorową:


MM

niedziela, 6 marca 2011

Przyjęte zgłoszenia

W związku z kwestiami organizacyjnymi konferencja „Mistyfikacja w kulturach, literaturach i językach krajów słowiańskich” rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa o jeden dzień krócej niż pierwotnie planowaliśmy. Z tego powodu zmuszeni byliśmy do wybrania spośród nadesłanych zgłoszeń 16 referatów. Kierowaliśmy się przy tym kryteriami formalnymi (objętość abstraktu) i merytorycznymi - doborem jak najbardziej zróżnicowanej puli zagadnień, dających się jednocześnie uporządkować w bloki tematyczne. Szczegółowy plan, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, pojawi się na blogu do 10 marca, a tymczasem prezentujemy alfabetyczną listę prelegentów i przygotowywane przez nich tematy:

  • Zofia Bałdyga: „Bílej kůň, žlutej drak”. Społeczne funkcje mistyfikacji literackiej dziś.
  • Agata Biernat: Račak – pomiędzy mitem a prawdą.
  • Daniel Brzeszcz: Chwat Batuta albo największa polska wikimistyfikacja.
  • Patrycja Chajęcka: Między prawdą a zmyśleniem – Borislava Pekicia gry z tradycją.
  • Karolina Ćwiek: Śmiejące się bestie? Obraz Czechów w polskiej publicystyce a kwestia odsunu.
  • Marta Dudkowska: Młoda aktorka przerywa milczenie - czyli sprawa powieści „Jestem jaka jestem” Stanisława Dygata.
  • Monika Grzelak: Internetowa legenda miejska jako forma mistyfikacji politycznej.
  • Marta Kacwin: Parodia siebie, parodia świata – słowo o Koście Burewiju.
  • Aneta Korycińska: Romantyczne mistyfikacje literackie: Mickiewicz – Słowacki – Krasiński.
  • Olga Letka-Spychała: Twórczość Borisa Akunina. Historia pewnej mistyfikacji.
  • Magdalena Maks: Maski w powieści „Buick rivera” Miljenka Jergovicia.
  • Maciej Mętrak: Patrioci, hochsztaplerzy, neopoganie: długie życie słowiańskich fałszerstw archeologicznych.
  • Natalia Palich: Kim jest autor w powieści-mistyfikacji „Bílej kůň, žlutej drak”?
  • Ctirad Sedlák-Prošek: Příběhy usilovně vylhávané. Dvojí mystifikace v próze Jiřího Karáska ze Lvovic.
  • Katarzyna Sołtan: Między Batą a Černým. Czeska gra w reportażach Mariusza Szczygła.
  • Maria Yashina: Rola mistyfikacji w powstaniu nazw precedensowych.
Jeszcze raz dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i prosimy autorów o szybkie potwierdzenie swojego przyjazdu, aby w razie rezygnacji dać szansę osobom pozostającym na naszej liście rezerwowej.

sobota, 5 marca 2011

Spotkanie z pracownikiem ZPAP

Koło Naukowe Slawistów serdecznie zaprasza na pierwsze, pilotażowe spotkanie z pracownikiem instytucji kulturalnej. Naszym gościem będzie Piotr Jędrzejowski, specjalista ds. promocji Związku Polskich Artystów Plastyków, członek redakcji magazynu Catrinas.pl oraz, co najważniejsze, absolwent IKP. Opowie nam o specyfice swojej pracy, o tym, jak (i czy) kulturoznawstwo pomaga mu w życiu zawodowym, oraz oczywiście odpowie na nurtujące nas pytania. W dyskusji weźmie udział również dr Robert Kulmiński z ISZiP.
Wierzymy, że takie spotkania otworzą przed nami nowe perspektywy, a jeżeli nie to na pewno będą ciekawym doświadczeniem i okazją do zaprezentowania swoich przemyśleń.
Przybywajcie tłumnie!

Kiedy? 10.03.2011, o godzinie 16.45
Gdzie? ISZiP, sala nr 5
Pozdrawiamy
Koło Naukowe Slawistów UW

poniedziałek, 28 lutego 2011

Zgłoszenia na konferencję

Wczoraj o północy zakończyliśmy zbieranie zgłoszeń na konferencję "Mistyfikacja w kulturach, literaturach i językach krajów słowiańskich". Bardzo dziękujemy za wszystkie zgłoszenia, zaskoczyła nas paleta zaproponowanych tematów. Cieszymy się, że chęć udziału zgłosili slawiści reprezentujący różne dziedziny tej nauki i różne języki słowiańskie. Do 10 marca na blogu opublikujemy listę prelegentów, zachęcamy do zaglądania!

piątek, 21 stycznia 2011

Zapraszamy na konferencję

Koło Naukowe Slawistów Uniwersytetu Warszawskiego, 
Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego,
Czeskie Centrum w Warszawie
oraz Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko-Serbskiej
serdecznie zapraszają na
ogólnopolską studencko-doktorancką konferencję naukową
Mistyfikacja w kulturach, literaturach i językach krajów słowiańskich”
         która odbędzie się w Warszawie w dniach 31.03-02.04.2011 r.

Konferencja jest przedsięwzięciem otwartym. Jej najważniejszymi zadaniami są: poszerzenie naszej wiedzy    o mistyfikacji jako immanentnej części kultur słowiańskich, kształtowanych    w dobie tzw. odrodzeń narodowych w XIX wieku, próba prześledzenia źródeł z jakich się ona wywodzi, wewnętrznych                     i zewnętrznych wpływów, osiągnięć, kontynuacji. Gościem honorowym konferencji będzie prof. Pavel Janoušek z Instytutu Literatury Czeskiej Akademii Nauk w Pradze.

Konferencja adresowana jest do studentów i doktorantów, badaczy kultur Słowiańszczyzny zachodniej, południowej i wschodniej, polonistów, kulturoznawców, językoznawców, literaturoznawców, historyków, antropologów. Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne.

Zainteresowanych prosimy o nadsyłanie tematów wystąpień i abstraktów przygotowywanych referatów (1600-1800 znaków) na adres: slawistyka.kn@uw.edu.pl do 28 lutego 2011. W temacie maila prosimy wpisać „zgłoszenie”.

Zakres tematyczny:

  • Mistyfikacja w sztuce
  • Mistyfikacja w nauce
  • Polityczne mistyfikacje
  • Mistyfikacja a tożsamość narodowa
  • Mistyfikacja a kanon (literacki, kulturowy, inne)
  • Rola mistyfikacji w słowiańskich odrodzeniach narodowych
  • Funkcje mistyfikacji w popkulturze

Lista przyjętych referatów opublikowana zostanie na początku marca  na stronie KNS UW oraz przesłana referentom pocztą elektroniczną. Szczegółowy plan konferencji zostanie przedstawiony      do 10 marca  2011 r. Organizatorzy mają prawo do wyboru prac spośród nadesłanych zgłoszeń. Opłacenie podróży do Warszawy oraz noclegu spoczywa na referentach bądź instytucjach delegujących.

Po konferencji planowana jest publikacja tomu zawierającego teksty wybranych wystąpień. Termin przesyłania tekstów do publikacji zostanie podany w kwietniu 2011 roku.

W razie jakichkolwiek związanych z konferencją pytań i problemów prosimy o kontakt mailowy: slawistyka.kn@uw.edu.pl.

ZAPRASZAMY!

środa, 12 stycznia 2011

zapraszamy na zebranie!

Koło Naukowe Slawistów zaprasza wszystkich zainteresowanych na zebranie, które odbędzie się w piątek, 21 stycznia, o godzinie 16.30 w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej. Tradycyjnie spotykamy się pod tablicą Koła.
Będziemy rozmawiać o tym, jak skutecznie wypełniać wnioski o dofinansowanie projektów oraz omawiać szczegóły realizacji tych, na które już udało się zdobyć dotację, przede wszystkim o naszej marcowej konferencji dotyczącej mistyfikacji na Słowiańszczyźnie.
Przybywajcie tłumnie i z nowymi pomysłami!:-)