środa, 8 grudnia 2010

KNS na stronach Wydziału Polonistyki

Od dzisiaj zakładka Koła na stronie Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej UW oraz odsyłacz do naszego bloga są widoczne w zakładce "Koła Naukowe" na stronie internetowej Wydziału Polonistyki UW (http://www.polon.uw.edu.pl/). Zachęcamy wszystkich, którzy dzięki temu trafią na nasze strony, do włączenia się w naszą działalność i dziękujemy za dołączenie i nas do rodziny kół naukowych naszego wydziału :-).

piątek, 3 grudnia 2010

archiwum projektów: „Współczesne oblicze czeskiego katolicyzmu na podstawie Narodní svatováclavské pouti”




















Galeria zdjęć z projektu „Współczesne oblicze czeskiego katolicyzmu na podstawie Narodní svatováclavské pouti”. Był to wyjazd naukowy trzech bohemistek, które przeprowadziły oparte na obserwacji uczestniczącej badania podczas pielgrzymki Benedykta XVI do Pragi i w trakcie. Narodowej Pielgrzymki Świętowacławskiej w Starej Bolesławi.

W powszechnym mniemaniu, Republika Czeska jest najbardziej laickim krajem w Europie. Ma także długą tradycję wyłamywania się spod wpływów Rzymu. Naszym nadrzędnym celem było przede wszystkim zderzenie tego stereotypu z rzeczywistością, podczas jednego z największych wydarzeń w życiu lokalnej społeczności katolickiej. Takim jest niewątpliwie Narodowa Pielgrzymka Świętowacławska odbywająca się co roku w dniu św. Wacława – 28 września. Dodatkowo w roku realizacji projektu na to zdarzenie nałożyło się inne o dużym znaczeniu religijnym, czyli pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Czech, której głównym punktem była msza w Starej Boleslavi w dniu śmierci świętego Wacława.

Święty Wacław jest najważniejszą postacią w panteonie czeskich świętych. Związana jest z tym legenda o jego męczeńskiej śmierci z rąk własnego brata, fakt, że jest to święty dynastyczny, a także opiekun narodu zarówno w niebie i na ziemi. Postać ta jest dla Czechów zarówno archetypem idealnego świętego, jak i rycerza – dobrego władcy, opiekuna narodu, a jego duch śpi w górze Blanik, czekając na odpowiednią chwilę, by powrócić w krytycznej dla narodu czeskiego chwili.

Znaczenie projektu jest tym większe, że tradycja świętowacławska od ponad tysiąca lat stanowi jeden z głównych trzonów czeskiej świadomości narodowej i miała od zawsze niebagatelne znaczenie dla legitymizacji czeskiej tradycji państwowotwórczej. Zarówno strona katolicka, jak i poreformacyjne kościoły protestanckie odwoływały się do tradycji świętowacławskiej, ale warto zaznaczyć, że dla strony katolickiej św. Wacław i jego kult stanowi swoiste status quo, o utrzymywanie którego warto walczyć i podsycać wciąż próby reaktualizacji i reinterpretacji w duchu aktualnej posoborowej nauki Kościoła Katolickiego. Istotne jest to, że jest to jedyne z takich świąt w Republice Czeskiej osadzone w kontekście historyczno – społecznym.

Środowe zebranie - wnioski i plany

W tę środę niezbyt późnym wieczorem odbyło się zebranie naszego Koła. Przybyło nam dwoje nowych członków (witamy ich serdecznie i zachęcamy kolejnych!). Chcielibyśmy Wam tutaj zaprezentować nasze plany na ten rok - po pierwsze będziecie wiedzieć, co takiego właściwie knujemy w naszym małym, mrocznym gronie, a po drugie, może znajdziecie tutaj coś dla siebie? Coś, w co będziecie chcieli się czynnie włączyć?

Naszym głównym celem jest w tym roku zorganizowanie ogólnopolskiej konferencji studencko-doktoranckiej "Mistyfikacja w kulturach, językach i literaturach krajów słowiańskich". Póki co staramy się zdobywać środki finansowe na realizację tego projektu, więc trzymajcie za nas kciuki! Z całą pewnością przygotowania będą pracochłonne, więc zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy. A może znacie jakiegoś zewnętrznego sponsora, który pragnie inwestować w naukę? Już w przyszłym tygodniu składamy wniosek o dofinansowanie do Rady Kół Naukowych UW i z całą pewnością na tym się nie zakończy nasza przygoda z wnioskowaniem :-).

Na wiosnę chcemy rozpocząć realizację projektu "Spotkań z gościem" pod egidą naszego Koła. Macie jakieś typy? Kogo chcielibyście zobaczyć, z kim porozmawiać, wymienić poglądy, poprosić o autograf ;-)? W naszym interesie leży, żeby zazwyczaj występowało dwóch gości reprezentujących dwa spojrzenia na dany temat.

Jeśli pamiętacie jeszcze naszą akcję "adoptujmy zwierzątko z warszawskiego ZOO", to nadal nad tym myślimy. Ponieważ miesiąc utrzymania żółwia kosztuje 50 zł, zastanawiamy się, czy składka od licznych kochających zwierzątka młodych slawistów byłaby możliwa? Wkrótce zawisną w korytarzach ISZiP-u listy, na które chętni będą mogli się zapisywać. Któż nie chciałby być współautorem szczęścia w postaci sałaty dla żółwia Cyryla?

Już niedługo, 09.01. kolejny finał WOŚP. Chcemy w nim aktywnie uczestniczyć i dlatego mamy w planach pewną niespodziankę kadrowo-studencką. Szukajcie wieści na naszym blogu, facebooku oraz gazetce Koła, która już niedługo zmieni miejsce przebywania na bardziej widoczne!

A kolejne zebranie już w styczniu! Postaramy się uwzględnić termin przychylny dla jak największej liczby ludzi. Zapraszamy!

czwartek, 2 grudnia 2010

archiwum projektów: „Jazda królów – geneza, rozwój i znaczenie dla współczesnej kultury Moraw”












Projekt „Jazda królów – geneza, rozwój i znaczenie dla współczesnej kultury Moraw” odbył się w maju 2008 w Vlčnowie, w regionie Slovácko. Był to wyjazd badawczy trzech bohemistek, wtedy studentek pierwszego roku. Celem wyjazdu było zbadanie lokalnego zjawiska folklorystycznego, tak zwanej jazdy królów.


Wydarzenie to upamiętnia ucieczkę króla Macieja Korwina z Węgier, po przegranej bitwie w 1468 roku. Król to chłopiec, ma zazwyczaj od dziesięciu do trzynastu lat. Jest przebrany w dziewczęcy strój, a na znak, że musi milczeć, trzyma w ustach białą różę. Jego rycerze (tradycyjnie dziewiętnastolatkowie, dawny rocznik poborowy) zbierają datki dla swojego pana.


Uzestnicy wyjazdu przeprowadzili szereg wywiadów z organizatorami, uczestnikami i turystami przed samym świętem oraz w jego trakcie. Ewaluację projektu stanowiła wystawa fotograficzna. Zdjęcia zaprezentowane zostały w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej UW. Kilka fotografii prezentujemy także tutaj.

środa, 1 grudnia 2010

Festiwal Teatralny "Demoludy"


Tegoroczna, czwarta już edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Demoludy"(http://www.demoludy.art.pl/), poświęconego - zgodnie z nazwą - kulturze krajów byłego bloku wschodniego, opatrzona była podtytułem "Strefa tożsamości - Czechy, Słowacja". Przez pięć dni trwania imprezy, poza spektaklami przygotowanymi przez ekipy goszczących w Olsztynie zespołów oraz gospodarza - Teatr im. Stefana Jaracza, na uczestników festiwalu czekało wiele innych atrakcji związanych z kulturą prezentowanych krajów. Festiwal otworzył słowacko-czesko-polski koncert "Každému voľný vstup", olsztyńscy aktorzy przygotowali trzy sesje czytania performatywnego tekstów polskich, czeskich i słowackich autorów, można było również zabrać głos w dyskusji panelowej "Přesnídávka", czy na spotkaniu z Mariuszem Szczygłem, połączonym z promocją jego książki "Zrób sobie raj". Każdą z sześciu zagranicznych ekip teatralnych (w Olsztynie gościły po trzy zespoły z Czech i Słowacji - praskie Boca Loca Lab, Divadlo Na zábradlí i Dejvické divadlo, bratysławski SkRAT, Bábkové divadlo na Rázcestí z Bańskiej Bystrzycy i Slovenské komorné divadlo z Martina) opiekowała się para tłumaczy-wolontariuszy, wśród których aż dziewięcioro to studenci ISZiP, w tym członkowie Koła Naukowego Slawistów. Poza szansą do zapoznania się z najnowszym teatrem naszych południowych sąsiadów, korzystaliśmy więc na Demoludach z cennej okazji sprawdzenia w praktyce (a nieraz i do świtu w festiwalowym klubie) nabytych na ISZiPowych lektoratach umiejętności językowych.

zarząd

Przedstawiamy aktualny skład zarządu naszego Koła:

Prezes: Karolina Ćwiek (I rok studiów magisterskich)

Wiceprezes: Maciej Mętrak (I rok studiów magisterskich)

Przewodnicząca sekcji bohemistycznej; Zofia Bałdyga (I rok studiów magisterskich)

Przewodnicząca sekcji kroatystycznej: Paulina Wichniewicz (III rok studiów licencjackich)

Opiekun Koła: dr Ignacy Doliński

KNS bloguje!

Post pierwszy, historyczny i otwierający.
To jest miejsce o nas i dla nas. W ciągu najbliższych dni znajdą się tutaj informacje o zrealizowanych i planowanych projektach oraz wydarzeniach kulturalnych związanych z krajami Słowiańszczyzny zachodniej i południowej.
Zapraszamy do zaglądania, komentowania i współredagowania.