wtorek, 26 kwietnia 2011

Miasteczko Akademickie UW

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o aktualnej działalności KNS UW albo posłuchać o zrealizowanych dotąd projektach, szukaj naszego stoiska na Wielkim Miasteczku Akademickim UW na Krakowskim Przedmieściu 6 maja od 11:00 do 17:00. Serdecznie zapraszamy!

czwartek, 14 kwietnia 2011

Koncert zespołu Eliščin Band!

Już 14 maja w warszawskim klubie Progresja odbędzie się koncert zespołu Eliščin Band! Z przyjemnością informujemy, że studenci naszego instytutu będą mieli możliwość zakupienia w dniu konertu biletów w promocyjnej cenie 15 zł. Jedyny warunek to przyniesienie indeksu (jako, że to jedyny dokument z wpisaną informacją o jednostce). Otwarcie bram : g. 18, start koncertu : 19. Więcej informacji pod linkiem http://www.progresja.com/wydarzenia.php?id=232

ZAPRASZAMY!!!

poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Zebranie

Jutro o godzinie 18.15 można wstąpić w szeregi Koła drogą oficjalną, czyli na spotkaniu. Chcesz realizować projekt i potrzebujesz wsparcia Koła? Chcesz wesprzeć Koło? Ależ nie ma najmniejszego problemu! Czekamy na Ciebie :-). Spotykamy się w okolicach gazetki, żeby tradycji stało się zadość.

poniedziałek, 4 kwietnia 2011

FOTORELACJA Z KONFERENCJI

Mimo, że pierwszy dzień konferencji przypadł na Prima Aprilis, los nie spłatał nam kawału. Drzwi do sali nie zacięły się, mikrofony działały, nawet problematyczny zazwyczaj związek komputera z rzutnikiem tym razem nie był zbyt skomplikowany. Konferencję rozpoczęły tradycyjne powitania, profesor Joanna Goszczyńska zaznaczyła również, że chciałaby traktować obrady jako swego rodzaju hołd złożony pamięci Vladimíra Macury – czeskiego literaturoznawcy, pisarza i tłumacza, wieloletniego dyrektora Instytutu Literatury Czeskiej Akademii Nauk w Pradze. Wykład inauguracyjny wygłosił profesor Pavel Janoušek, przyjaciel i współpracownik Macury. Mówił o tym, jakie mistyfikacje obaj wcielili w życie. O niektórych z nich możecie poczytać w książkach, które pan profesor podarował bibliotece Instytutu – zapewne już niedługo będą dostępne!

Później nadszedł czas na referaty. Pierwszy blok okazał się najbardziej primaaprilisowy – jeden z prelegentów nie dotarł na swój referat. Na szczęście pozostałe okazały się na tyle interesujące, że nie zauważono braku bardzo dotkliwie. Podobna sytuacja zaistniała drugiego dnia – i tym razem jednak prelegenci potrafili zainteresować słuchaczy na tyle, że nie doszło do poważnych rozruchów. Dowiedzieliśmy się zatem, jak skłonić bohemistę, by odkrył w sobie odwieczną fascynację kulturą japońską, jak zostać prorokiem w Internecie, kogo ma na myśli Mariusz Szczygieł, kiedy pisze o Czechach, dlaczego wieszcz nie może świntuszyć, czym skutkuje wysyłanie kolegów na pocztę, jak skorzystać na udawaniu młodej Wietnamki, jak zamordować poetę, który nigdy nie istniał, dlaczego należy uważać na mężczyzn z ogromnymi parasolami i wiele, wiele więcej.

Zapraszamy na krótką fotorelację z przebiegu konferencji.

Prof. Janoušek ze swoim tłumaczem. Nawet Julius Fučík nie potrafił zepsuć tego wykładu.


Blok „medialne mistyfikacje”, prelegentka Monika Grzelak (UW) i zasłuchani moderatorzy.



Blok „Polityka i reportaż w służbie mistyfikacji”. U mikrofonu Katarzyna Sołtan (Usz), obok Agata Biernat (UMK).



A w tak zwanej przerwie na kawę…



Referat bez bloku, ale zdjęcie mówi samo za siebie. O tym, ile kilogramów w plecaku nosił tajemniczy białogwardzista mówił Maciej Mętrak (UW).



Pierwszy blok drugiego dnia konferencji zadawał pytanie „Kim jest Lan Pham Thi?”. Próbowały na to odpowiedzieć Zofia Bałdyga (UW) i Natalia Palich (UJ).



A po kolejnej zapowiedzi...



...dr Ignacy Doliński nasłuchuje „Słowa o Koście Burewiju”, głoszonego przez Martę Kacwin (UJ).


O Jiřím Karásku ze Lvovic opowiada Ctirad Sedlák-Prošek (Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu), a słuchają prof. Pavel Janoušek i Maciej Podlasin.



Ostatni blok: południowosłowiański – Magdalena Maks (UŚ) o „Buick Rivera” Miljenka Jergovicia.



A na koniec jeszcze pan profesor Janoušek z kwiatami od wdzięcznych slawistów :-).